hirdetés
2024. április. 19., péntek - Emma.
hirdetés

 

Az egerek után jöhetnek az emberek

Működő pajzsmirigyszövetet hoztak létre őssejtekből egérkísérletekben – idézi belga kutatók eredményét az MTI.

A pajzsmirigy abnormális fejlődése vagy csökkent működése következtében túl alacsony lehet a pajzsmirigyhormon szintje a vérben, ami számos testi funkció, így a növekedés, az anyagcsere és a szívműködés zavarához vezethet.

Sabine Costagliola és kutatócsoportja a Brüsszeli Szabadegyetemen elsőként dolgozott ki egérkísérletekben módszert arra, hogy őssejtekből kiindulva hatékonyan lehessen működőképes pajzsmirigyszövetet előállítani. Kutatásaik során a differenciálatlan őssejteket sikerült két gén átmeneti felhasználásával olyan irányba "terelniük", hogy azokból a pajzsmirigy hormonelválasztást végző sejtjei, a thyreocyták alakultak ki a laboratóriumi tenyészetben.

Második lépésként Costagliola csoportja olyan egerekbe ültette be az őssejt-eredetű thyreocytákat, amelyeknek nem volt működőképes pajzsmirigyük. Négy héttel a transzplantáció után a kísérleti állatokban a pajzsmirigyhormon szintje elérte a normális értéket.

A kutatók jelenleg hasonló, de immár humán sejtekre alapozott módszer kifejlesztésén dolgoznak, amelyben emberi bőrsejtekből visszaprogramozással előállított pluripotens őssejteket (iPS) átalakítva hoznának létre működő humán pajzsmirigyszövetet - idézte a tanulmányt a Science Daily című ismeretterjesztő portál.

(forrás: MTI, Science Daily)

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink