hirdetés
2024. április. 24., szerda - György.
hirdetés

Fékezhető a daganatok terjedése?

A rák halálos terjedését 75 százalékkal sikerült csökkenteniük állatkísérletekben a cambridge-i Sanger Intézet tudósainak.

A daganatok képesek terjeszkedni mindenfelé a testben, és ez a folyamat okozza a rákbetegségek okozta elhalálozások 90 százalékát. A Nature tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban brit kutatók bemutatták, hogy az immunrendszer működésének megváltoztatásával lelassították a bőrrák átterjedését a tüdőre. A daganat terjedéséről szerzett új ismeretek elvezethetnek új gyógymódok kidolgozásához.

A rák terjedése a gyorsan mutálódó daganat és a szervezet többi részének harca. A Sanger Intézet szakemberei azt kutatták, mi hat a daganat terjedésére a testben. 810 genetikailag módosított egércsoportot hoztak létre, hogy tanulmányozzák, a DNS mely szakaszai játszanak szerepet abban, hogy a szervezet ellenállhasson a rák terjedésének. Az állatokba melanoma sejtjeit fecskendezték be és megfigyelték, mennyi daganat formálódik a tüdőn.

23 DNS-szakaszt vagy gént találtak, amelyek vagy megkönnyíttették, vagy megnehezítették a daganatterjedést, sok közülük az immunrendszer működéséért felelős. Egyetlen gén, a Spns2 jelű megcélzásával sikerült a háromnegyedével csökkenteni a daganatok terjedését a tüdőre.

„Ez szabályozza az immunsejtek egyensúlyát a tüdőben. Megváltoztatja azon sejtek egyensúlyát, amelyek szerepet játszanak a daganatos sejtek megölésében, és azokét, amelyek kikapcsolják az immunrendszert” – magyarázta David Adams, a kutatócsoport egyik tagja a BBC-nek. Az immunterápia egyes betegeknél drámai eredményeket hozott. Néhány beteg esetében, akiken a betegség végső stádiumának jelei mutatkoztak, a daganat összes jele eltűnt a szervezetükből, másoknál azonban nem működött a módszer.

„Megtudtunk néhány érdekes új dolgot a biológiában, amelyet képesek lehetünk használni, a kutatás megmutatta nekünk, hogy ez a gén szerepet játszik a daganat növekedésében” – hangsúlyozta Adams.

(forrás: MTI)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés