hirdetés
hirdetés
Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 4
#1
Medical Online >> Rovatok >> kitekintő
2016-09-27

Jogsértő módon szállíttathatta ki az Orbán-kormány a 2003-as paksi üzemzavarban megsérült fűtőelemeket Oroszországba, az Európai Bizottság ­emiatt indított vizsgálata a kötelezettségszegési eljárás megindítását megelőző pilot fázisban van – tudta meg a Népszabadság.

#2
Medical Online >> Rovatok >> kitekintő
2016-04-26

Harminc évvel a csernobili katasztrófa után Ukrajnára még mindig súlyos terheket ró a tragédia következményeinek kezelése, írja a Pesti Srácok.

#3
Medical Online >> Rovatok >> gyógyítás
2014-06-11

Az Annals of Allergy, Asthma and Immunology című lapban most megjelent cikk szerint nincs elegendő bizonyíték arra, hogy az elektromos cigaretták terjedése visszaszorítja a hagyományos dohányzást.

#4
Medical Tribune III. évf.11. szám
Medical Online
2005-06-01
Atombiztos? A paksi atomerőmű hamarosan beszerzi az összes engedélyt ahhoz, hogy valamikor ez év őszén-telén hozzákezdhessenek a két évvel ezelőtt megsérült fűtőelemek kiemeléséhez és biztonságos elhelyezéséhez. Az elmúlt évtizedek katasztrófái, üzemzavarai azt mutatják, hogy az atomerőmű veszélyes intézmény – ám atomenergiára szükségünk van. Az atomenergia békés célú hasznosításának története nem mentes a kisebb-nagyobb balesetektől, sőt a szerencsétlenségektől sem (lásd Fekete lapok c. írásunkat). Magyarország a harmadik évezred első súlyos balesetével került fel a feketelistára. 2003 áprilisában Pakson a kettes reaktorblokk melletti medencében harminc fűtőelemet tisztítottak egy tartályban. Konstrukciós hiba miatt azonban leállt az elemek hűtése, a kazetták túlhevültek. Az üzemzavar részeként kis mennyiségben radioaktív bomlástermék került az üzemcsarnok légterébe, de ennél súlyosabb következmény, hogy a fűtőelemek mintegy 4,5 tonnányi radioaktív anyagot tartalmazó darabokra estek. A nukleáris baleseteket minősítő INES-skálán a Duna-parti esemény 3. fokozatú, azaz „súlyos üzemzavar” besorolást kapott (lásd A rendellenességtől... című írásunkat). A skálát a csernobili katasztrófa után dolgozták ki. Addig nem volt olyan objektív viszonyítási alap, amellyel a szakemberek és a laikusok számára is egyértelműen meghatározhatták, hogy az adott atomerőműben bekövetkezett zavar elhanyagolható vagy súlyos kockázatú. Jelenleg világszerte 440 reaktor működik, ezek az összes megtermelt villamos energia 17 százalékát adják.
hirdetés
hirdetés
hirdetés

Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?