hirdetés
hirdetés

SÁRKÖZY JÚLIA cikkei

#1
2012-06-26 08:29:00

Az alacsony testmagasság adja a hosszú élet titkát – állapította meg a Szardínián élő százéveseket vizsgáló olasz-belga kutatócsoport.

  #2
2007-12-01 00:00:00

   Nem olyan ismertek, mint a labdarúgó Del Piero vagy a popénekes Eros Ramazzotti, de ha rákérdezünk, az olaszok az orvoshírességek névsorát is kívülről fújják, és persze a legelső helyen a minden nőből anyát varázsoló és gyerekklónozó Antinorit említik.

   Severino Antinori a legismertebb és a leghírhedtebb olasz sztárorvos, őt látni a pletykaújságok címoldalán, de kollégái között vannak tekintélyesebbek is, akiket egész Olaszország ismer szenzációhajhászás és tévészereplések nélkül is. Például a milánói sebész, Gino Strada, az Afganisztánban és a világ válságövezeteiben segítő Emergency szervezet alapítója, akit Itáliában nemzeti hősként tisztelnek. Hasonló elismerés övezi a szakma és a közvélemény részéről II. János Pál pápa egykori kardiológusát, Attilio Maseri professzort, aki a Buckingham- palotában is gyakran vizitel, vagy az olasz kerékpárbajnokok sportorvosát Antonio Dal Montét, a focicsapatok orvosaival együtt. (A Juventus sportorvosa, Riccardo Agricola egy év tíz hónapos doppingítélete ellenére nem vesztett presztízséből, legalábbis a szurkolók szemében, hiszen a klub vezetőit és a játékosokat tisztára mosva egyedül magára vállalta a felelősséget.)
   A népszerűséghez és a sztársághoz azonban Olaszországban is a televízió segít hozzá: hiába tagja az olasz és a vatikáni bioetikai tanácsnak is, Bruno dalla Piccola genetikus elsősorban a képernyőről ismert, számos, egészségvédő műsorban látható kollégájával együtt. Egyedül a reklámokból hiányoznak orvosok: ezekben meggyőzőbb a focista Del Piero még akkor is, ha gyógyszert kell hirdetni.
    A sztárorvosság Olaszországban is megéri: ott, ahol az idén szeptemberben összesen 50 ezren jelentkeztek az orvosi karra, kemény harc folyik a privilégiumokért és a privát páciensi körért, és a hírnév vagy ennek látszata teszi a különbséget. Amikor a volt kormányfő Silvio Berlusconi elárulta, melyik orvos varázsolt hajat kopasz fejére, Piero Rosati ferrarai klinikáját megrohamozták a külföldi páciensek. Ráadásul Berlusconi a médiakampány részeként azt is elmondta, hogy 6 ezer eurót fizetett, így a hajvarázslat után áhítozók számára nem volt kérdés: ha Piero Rosati klinikáját választják, mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk. A csodában reménykedő és Antinorihoz forduló gyermektelen párok sem szűkmarkúak: az Angyalvár közeli rendelőjében egy vizsgálatért 10 ezer eurót kér a „mester”.
    A „befutott” orvosok Itáliában is a leggazdagabb tízezerhez tartoznak, és a hírnév más kapukat is megnyit előttük: egyetemi kurzusokat kínálnak nekik, orvosi pályázatok vizsgabizottságában kapnak helyet, sőt a politika is szívesen fogadja őket. Korábban sztárorvos volt a szicíliai Catania polgármestere és a volt egészségügyi miniszter. Az orvoshírességek tartják a kezükben a szakmát is: kizárólag pártfogoltjaik karrierje biztosított, nem hiába menekül külföldre az olasz orvosok nagy része.
    Sztárorvossá válni egyébként nem nehéz Olaszországban: indulási előny, ha orvos szülők vagy nagyszülők állnak a háttérben, ez az itáliai medikusok felénél adott. Nem egy olasz orvosdinasztia uralja a különböző szakterületeket. Előny az is, ha az orvos kiemelt klinikán dolgozik: a milánói San Raffaelében, a római Gemelliben vagy még egyszerűbb, ha plasztikai sebészként a soros színésznő-szépség vőlegénye lesz.

  #3
2006-12-01 00:00:00
Egyházi kórházak nélkül összeroppanna az egyébként is nehezen működő olaszországi egészségügy. Milánóban a „legjobb” kórház a Szent Raffael, Rómában a terhes nők egymással versenyeznek, hogy bejussanak a Fatebenefratellibe (a jótevő szerzetesek kórházába). Gyermekeiket a Gyermek Jézus kórházba viszik, Itália szuperkórháza pedig a legfejlettebb technológiájú genetikai kutatóközponttal működő San Giovanni, Rotondóban található, a csodatevő Pio atya ferences kolostora mellett. És akkor még nem esett szó a pápa klinikájaként ismert Gemelliről és az Opus Dei orvosi egyetemmel összekötött római kórházkomplexumról.
A nevekből is kitűnik, hogy a kórházak többsége eredetileg is gyógyító-ápoló rendeké volt; mai működésüket az 1978-as olasz egészségügyi reform szabályozza. Az állami kórházakkal egy szintű ellátást nyújtó egyházi intézmények – az olasz állam és a Vatikán között aláírt lateráni paktum értelmében – költségvetési támogatásban részesülnek, és a betegeknek ambuláns kezelés esetén ugyanannyiba kerülnek, mint az állami kórházak szolgáltatásai. A római Gemelli klinikára akárkit beutalhatnak (imádkoznak is a római betegek a mentősöknek, hogy oda vigyék be őket). A különbség az orvosok fizetésében van: hacsak nem híres egyházi kórházról van szó, a bérek rendre jóval alacsonyabbak, mint a közegészségügyben. Igaz, az olasz orvosok egyszerre itt is, ott is dolgoznak – két fizetésért.
 Előfordul, hogy az egyházi kórház (mint a római Szeplőtelen Szűz Mária bőrklinika, amely a gyógyszertárakban árulja saját dermatológiai készítményeit a sampontól a sminkkészletig) a nem létező államit helyettesíti. Az egyház tartja kézben a szanatóriumok és szociális otthonok nagy részét is, de ezek igénybe vételét nem mindenki engedheti meg magának. Hogy egy ápolónő esetleg apáca, ez semmi gondot nem okoz az olaszoknak, hiszen az állami kórtermek faláról sem hiányzik a feszület, a kórházfolyosókat pedig Szent Antal vagy Madonna szobra őrzi.
A hátrányos helyzetűek, a hajléktalanok, bevándorlók segítésében is az egyház vállal oroszlánrészt: a Caritas működteti az olaszországi menhelyeket, ingyenkonyhákat. A római Szent Péterbazilika jobb oldalán, a Vatikán falában, kalkuttai Teréz anya nővérei adnak meleg fürdőt és ételt a rászorulóknak, akik hosszú sorokban várakoznak. A jótékonyságban mások is az élen járnak: az AC Milan labdarúgócsapata a milánói gyermekklinikát támogatja, más karitatív szervezetek mentőautókat vásárolnak, a híres labdarúgó, Francesco Totti öregek otthonát tart fenn. Nélkülük tragikus lenne a helyzet. Itáliában nincs pénz például védőnői szolgálatra: önkéntes szülőnők hoztak létre saját hálózatot, amely azonban forráshiány miatt csak a gazdagabb északon hozzáférhető.
Hasonlóképpen pályázattal nyert önkormányzati, megyei és tartományi támogatásból tartja fenn magát a szintén önkéntesekből álló Ezüstszál idősgondozó egyesület.
hirdetés
hirdetés
hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.