hirdetés
2024. április. 23., kedd - Béla.

Mentőállomások: bele kell húzniuk a régészeknek is

Csepreghy Nándor európai uniós fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár az MTI-n keresztül reagált a mentőállomás-beruházások jelentős késéséről szóló NOL-hírre.

Ahogy korábban beszámoltunk róla, Magyarország 2009-ben kapott 22 milliárd forint uniós forrást 22 új mentőállomás megépítésére és 60 felújítására, ebből azonban csak egynek az építése és tizenháromnak a felújítása valósult meg, és ha őszig sem készülnek el, elúszok a támogatás.
Csepreghy Nándor erre úgy reagált: mind a 68 befejezetlen projekt végrehajtása folyamatban van, és ha a közbeszerzések, majd a kivitelezési munkák jól haladnak, akkor "meg lehet oldani", hogy elkészüljenek határidőre. Emlékeztetett: a minisztériumok jelenleg azon dolgoznak, hogy besorolják a függőben lévő uniós projekteket a biztosan megvalósíthatatlan, az esetleg megvalósítható, illetve a kockázatot nem jelentő kategóriákba, és az első kategóriába soroltak esetében kezdjék meg az elállást a projektektől.

Azoknál a fejlesztéseknél, ahol kockázatos a megvalósítás, de nem lehetetlen, a kormány minden gyorsító intézkedést meg fog tenni - hangsúlyozta. Az MTI kérdésére, hogy ha a kivitelezést például régészeti feltárás lassítja - mint Zalalövőn -, a folyamat gyorsítása jelentheti-e a feltárás mellőzését, a helyettes államtitkár azt válaszolta: nem kérdés, hogy a feltárásnak meg kell lennie, de a határidejének csökkentése "járható út".

Az uniós fejlesztésekkel kapcsolatban Csepreghy Nándor kiemelte: a kormánynak csak annyi a dolga, hogy kiírja a pályázatot, majd odaadja a nyertesnek a pénzt.  A pályázók - a mentőállomások esetében legtöbbször települési önkormányzatok - felelőssége a fejlesztés végrehajtása. Ha ők elmaradnak az általuk vállalt ütemezéstől, ha nem tudják garantálni, hogy lehívják az általuk megnyert pénzeket, "akkor azokat a pénzeket vissza kell venni" - szögezte le.

Csepreghy Nándor megjegyezte: a szóban forgó 11 milliárd forint "csak a jéghegy csúcsa", hiszen az év végéig több száz milliárd forintnyi pályázati pénz lehívása forog kockán. Összesen tízezer pályázat van folyamatban, ezért arra számítanak, hogy idén nagyon sok kemény döntést kell meghozni annak érdekében, hogy "a költségvetési egyenleg meglegyen". Példaként említette, hogy ha egy minisztérium neki felróható okból egy nála lévő projektből forrást veszít, akkor annak a tárcának a 2016-os hazai költségvetési támogatása ugyanannyival csökken.

(forrás: MTI)

cimkék

hirdetés

Könyveink