hirdetés
2024. május. 05., vasárnap - Györgyi.

Egyre több szabad állás lesz a német egészségügyben

Az egyébként jól teljesítő német egészségügy nyomasztó szakemberhiányára keres megoldásokat az a tanulmány, amelyet az eski.hu ismertet.

A 2013-as „Szakemberhiány az egészségügyben” című német tanulmány szerint az ágazatban tapasztalható humán erőforráshiány az egészségügyi szakmák vonzerejének jelentős javítása nélkül csupán külföldi szakemberek révén nem orvosolható. A probléma megoldásaként az egészségügyi szakmák közötti új szemléletű munkamegosztást, a folyamatok általános optimalizálását és az orvosok és ápolók adminisztratív terheinek csökkentését javasolja – írja a lap.

Az ágazatban jelenleg mintegy 5 millióan dolgoznak, ebben 2000 óta 16 százalékos a növekedés. A jelenlegi munkaerőhiány még csekély, csupán 2 százalék körüli, ami azonban 2015-ig 15 százalékra emelkedhet - 175 ezer betöltetlen állást jelent – és az előrejelzések szerint a hiány 2030-ig az orvosok körében 111 ezerre, az ápolók esetében 414 ezerre növekedhet.

A tanulmány szerzői a szakemberhiány lehetséges okait és azok jelentőségét is számba vették, amivel egyúttal a lehetséges beavatkozási  pontokra is rámutattak. Kulcstényezőnek a következőket látják:

  • Demográfia: csökkenő népesség növekedése az elégtelen születési arány és a kivándorlás miatt (átlagos)
  • Képzés: képzési rendszer hiányosságai, hozzáférést akadályozó magas elvárások, akademizálódás (átlagos)
  • Ágazati image: munkakörülmények, jövőbeli biztonsági, hírnév/népszerűség (jelentős)
  • Munkaadó hírneve: bér, munkakörnyezet, karrierlehetőségek (jelentős)
  • Emberi erőforrás: statikus keresési módok, lassú felvételi eljárások (átlag feletti)
  • Munkakörülmények: munkaidő, magánélettel való összeegyeztethetetlenség ("Work-Life-Balance") (jelentős)

- olvasható az eski.hu tanulmányismertetésében.

(forrás: GYEMSZI [ESKI])
hirdetés

Könyveink